11.04.2025 20:54
0
Čaušević: Ništa od Trojkinih bagera i metli, ni Radmanovića ne bi smijenili bez SDA i DF-a
Stvarni vladar političke scene u Bosni i Hercegovini je HDZ, odnosno Dragan Čović. Na federalnom nivou je to evidentno već duži vremenski period.

Na državnom je to nivou do skoro bio SNSD, a sada je tu rolu preuzeo HDZ. Kao da postoji jedna vrsta dogovora - evo vi ste malo, sada ćemo mi nastaviti.

Izjavio je to u intervjuu za Novinsku agenciju Patria (NAP) zastupnik SDA u Parlamentu BiH Midhat Čaušević.

Gdje je Bosna i Hercegovina danas na svom evropskom putu?

Čaušević: Bosna i Hercegovina kada je u pitanju njen evropski put trenutno je u fazi iščekivanja termina za otvaranje pregovora. Mi smo došli u takvu situaciju da nam je Evropska unija dala priliku, ali u isto vrijeme nam nije dala tačan datum za otvaranje pregovora.

I evo već godinu dana Bosna i Hercegovina ništa ne radi po tom pitanju kako bi dobila zvaničan datum i kako bismo krenuli u dalju fazu, to jeste otvaranje pojedinih poglavlja i prilagođavanje bh. zakonodavstva, odnosno propisa s propisima Evropske unije.

U posljednjih godinu dana, kada je u pitanju evropski put Bosne i Hercegovine, jedna opšta stagnacija ili bolje kazano - nije se ništa poduzelo kako bismo krenuli u sljedeći korak.

Trojka je rekla da će prekinuti koaliciju sa SNSD-om jer ih više nije želio pratiti na evropskom putu, odnosno usvajanju "evropskih zakona". Koliko je BiH u nepune prethodne dvije i po godine vlasti Trojke, SNSD-a i HDZ-a napravila na tom svom evropskom putu?

Čaušević: Trojka nakon ove dvije i po godine vlasti nije kredibilna da uopšte govori o evropskom putu Bosne i Hercegovine, zato što njeni ministri, od momenta kada su imenovani u januaru 2023. godine pa do danas nisu predložili niti jedan jedini "evropski zakon".

U isto vrijeme imali smo dosad devet zakona koji su nosili oznaku evropskih integracija "EI", i sve te zakone su, nažalost, predložili ministri iz SNSD-a i HDZ-a. Kad kažem nažalost, ne mislim uopšte da je to nešto loše, nego to govorim u kontekstu Trojke koja krivicu pokušava prebaciti na nekog drugog.

Znači, Trojka apsolutno nije kredibilna i čak štaviše licemjerno je od njih da govore o evropskom putu Bosne i Hercegovine i optužuju nekog za kočenje tog puta, dok istovremeno nijedan od njihovih ministara, iako po svojim programima rada imaju zakone s oznakom "EI", nije predložio ijedan takav zakon.

Ko danas čini vlast na državnom nivou?

Čaušević: Danas vlast na državnom nivou čine isti oni akteri koji su je činili i u momentu njenog uspostavljanja 2023. godine. Trojka, SNSD i HDZ BiH u potpunosti čine vlast na državnom nivou, a ovo što se sada pokušava predstaviti u javnosti kako je Trojka jednostrano raskinula koaliciju sa SNSD-om, na način "evo nećemo mi više s vama", ne odgovara činjenicama.

Svi ministri koji su imenovani 2023. godine i sada su na svojim pozicijama, osim Nenada Nešića koji je podnio ostavku iz poznatih razloga. Svi direktori agencija i institucija koji su bili predmet raspodjele, odnosno koje je postavila koalicija Trojka - SNSD - HDZ i sada su na tim pozicijama.

Nijedna odluka na Vijeću ministara se i dalje ne može donijeti bez konsenzusa, odnosno dogovora ove tri grupacije. U Domu naroda, gdje Trojka i nema neki kapacitet - ima samo jednog delegata, vidimo da SNSD i HDZ BiH u potpunosti funkcionišu - čak štaviše rade na obostranu korist. Sva ta priča da vlast na državnom nivou ne postoji je netačna, jer činjenice govore sasvim drugačije.

S druge strane, predsjednik HDZ-a Dragan Čović još nijednom u svojim izjavama nije rekao da postoji neka druga parlamentarna većina osim one postojeće. Čak štaviše, u nekoliko je navrata naglašavao da postoji jasan koalicioni sporazum i da će on biti važeći sve dok ne bude potpisan neki novi. A novi će biti potpisan kad bude izvjesna nova većina u Parlamentu BiH.

Iz Trojke su najavili da će metlom pomesti sve kadrove SNSD-a. No, s obzirom da upravo SNSD, zajedno s HDZ-om, ima sve konce u svojim rukama u Domu naroda, od toga izgleda neće biti ništa.

Čaušević: Pratite malo samo njihov nastup, odnosno njihov način obraćanja javnosti od samog početka. Prvo su rekli - nećemo prepustiti finansije SNSD-u na način kako to oni žele. Pa su imenovali ministra finansija. Nakon toga, kada je na red došla pozicija direktora Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH - "nema, to je crvena linija, nemoguće je, nećemo dozvoliti da se istom političkom subjektu, istoj matrici mišljenja dadne ministar finansija i direktor UIO BiH". Pa su dali.

I onda tako redom. Sve što su govorili - nećemo, na kraju je ispalo sasvim suprotno - bilo je da hoće. I ova njihova najava kako će oni metlama, bagerima, uraganima pomesti kadrove SNSD-a... Evo vidimo, jedino što se definitivno desilo je da na svojoj poziciji više nije gospodin Nebojša Radmanović. On nije u Kolegiju Parlamenta BiH, zaista je smijenjen, i to zahvaljujući glasovima opozicije, prije svega mislim na glasove SDA i DF-a. Da smo mi bili protiv, ni taj čovjek ne bi bio smijenjen i on bi i sad bio u rukovodstvu Parlamenta BiH.

BiH i dalje nema ministra sigurnosti. Predsjedavajuća Vijeća ministara Borjana Krišto nikoga ne predlaže. Lider Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović na početku ove priče o novoj vlasti bio je veoma zagrijan za tu poziciju, no to je vremenom splasnulo kada je shvatio da sve u svojim rukama drži Čović, koji se i dalje ne želi odmaći od Dodika.

Čaušević: Ja mislim da je opozicija iz Rs shvatila u koju se igru uvukla. I čak štaviše, meni to liči na jedan dobro uštimani dogovor između SNSD-a i HDZ-a, gdje su oni doslovno opoziciju iz Rs uvukli u tu državnu priču kako bi jednostavno rasteretili taj pritisak koji je SNSD imao kada je u pitanju državna vlast, kako bi dio odgovornosti ili dio onoga što je državna vlast mogli prebaciti na opoziciju, a sebi osigurati alibi za sljedeće izbore - da su oni bili zaštitnici interesa entiteta Rs, a da se onda pojavila opozicija koja je bila na drugoj strani - za državu BiH, odnosno njen evropski put.

U rukovodstvu Parlamenta BiH je član opozicije Darko Babalj iz SDS-a. Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) BiH je prošao Vijeće ministara BiH i trebao je da bude 15. aprila na sjednici, ali je skinut na Kolegiju, baš na zahtjev te iste opozicije iz Rs.

Jer, jasno su im kazali - nema nijednog evropskog zakona, nema ničeg suštinski bitnog za državu dok se ne riješi pitanje hoće li opozicija iz Rs biti vlast ili ne. Što hoće kazati da je ista matrica mišljenja, samo je pitanje ko će se smjestiti u udobne fotelje na državnom nivou.

Sva ova priča o uvlačenju opozicije iz Rs je po mom nekom sudu slabo osmišljen i koncipiran posao, cijeneći da upravo predsjedavajuća Vijeća ministara iz HDZ-a u potpunosti kontroliše taj proces i da ona u svakom momentu može pred Parlament BiH delegirati ime, što ne čini već duže vremenski preiod.

A u isto vrijeme na Domu naroda, dva dana nakon sastanka te "nove koalicije" HDZ-a i dvije trojke, imali smo Kolegij na kojem Nikola Špirić i Dragan Čović preglasaju Kemala Ademovića da Izborni zakon ide u hitnu proceduru, odnosno da bude zakazana sjednica.

Ta veza između HDZ-a i SNSD-a je jako čvrsta. Ja to posmatram logički - zamjenik ministra sigurnosti BiH je iz HDZ-a - samim tim ne vidim neki isključiv razlog zašto bi se HDZ-u žurilo da se ide u imenovanje novog ministra sigurnosti BiH kad već imaju zamjenika. A s druge strane, ima takvu čvrstu vezu sa SNSD-om koja traje i koja mu sigurno pruža ono što je njegov konačan cilj a to je Izborni zakon BiH.

Kako gledate na ponašanje lidera HDZ-a BiH Dragana Čovića, koji je neizostavan kako u u federalnoj, tako i u državnoj vlasti?

Čaušević: Stvarni vladar političke scene u Bosni i Hercegovini je HDZ, odnosno Dragan Čović. Na federalnom nivou je to evidentno već duži vremenski period, na državnom nivou je do skoro bio SNSD, a sada je tu rolu preuzeo HDZ. Kao da postoji jedna vrsta dogovora - evo vi ste malo, sada ćemo mi nastaviti.

Stav HDZ-a je već od ranije opšte poznat, oni imaju svoja dva-tri zacrtana cilja, njima to treba da bi jednostavno mogli zadovoljiti svoje kako političke, tako i - kako to oni predstavljaju - nacionalne potrebe, a to su Izborni zakon, kanal na hrvatskom jeziku.

Ono što želim istaći i što treba javnost u Bosni i Hercegovini cijeniti je da ipak u ovim turbulentnim i vrlo teškim momentima za državu Bosnu i Hercegovinu, kada se doslovno osporava njen suverenitet, ustavni poredak, odnosno kad se vrši jedna vrsta destrukcije koja dosad nije viđena, HDZ je imao jasan stav - sačuvati mir, integritet, suverenitet države BiH i poštivati njene institucije. Na sve ovo treba to istaći kao jedan pozitivan stav koji sigurno ima svoje značenje u bosanskohercegovačkom društvu u ovom momentu.

(NAP)

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.