Šta studenti u Srbiji misle o Srebrenici i dešavanjima u RS-u? "Moraju odgovoriti"
Studenti u blokadi su tražeći izvanredne izbore ušli u polje politike pa bi sada morali kazati ko su im predstavnici i šta misle o važnim pitanjima, izjavio je srbijanski premijer u ostavci i predsjednik Srpske napredne stranke (SNS) Miloš Vučević.
Kao primjer "važnih pitanja" naveo je događaje u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska poput dešavanja u Republici Srpskoj, ali i njihov stav o Srebrenici.
- Oni bi sada morali kazati ko su im predstavnici, koliko ih je i šta misle o važnim državničkim pitanjima poput Kosova, događajima u Republici Srpskoj, odnosu prema Rusiji i Ukrajini, kakav je njihov stav o Srebrenici, Oluji i drugim pitanjima, kazao je Vučević.
Prema njegovim riječima, studenti koji već pet mjeseci blokiraju državne univerzitete u Srbiji, koriste državne institucije i državne resurse za napad na državu i postavljaju se kao "neki svevišnji organ koji je jedini mjerodavan odlučivati ko može ići na izbore, a ko ne"
Podsjetimo, od 22. novembra, poslije napada na studente Fakulteta dramskih umjetnosti koji su šutnjom i blokadom saobraćaja odavali počast žrtvama uslijedila je blokada više od 60 fakulteta sva četiri državna univerziteta i niz masovnih protesta širom zemlje na koje su studenti izveli stotine hiljada ljudi.
Vučević je također poručio da se sa studentskih plenuma dobijaju samo obrisi, a da se pritom ne zna ni koliko je studenata odlučivalo na tim plenumima, ni ko su im predstavnici.
- Ništa ne znamo o njima, naglasio je Vučević u gostovanju na televiziji Pink.
Podsjetimo, studentski pokret koji je nastao na valu protesta podstaknutih pogibijom 16 ljudi u padu nadstrešnice na novosadskoj željezničkoj stanici zatražio je u ponedjeljak raspuštanje Skupštine Srbije i vanredne parlamentarne izbore te pozvao građane da podrže listu kojoj će studenti u blokadi svih visokoškolskih ustanova na teritoriju Srbije ukazati svoje povjerenje uz poruku "Nova faza borbe svih nas".