21.09.2025 09:45
0
Marta Kos danas u Bosni i Hercegovini
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos boravit će u posjeti Bosni i Hercegovini od 21. do 24. septembra, s ciljem da istakne evropsku podršku budućnosti zemlje kao EU članice.

U svjetlu odluke Evropskog vijeća iz marta 2024. kojom je dato zeleno svjetlo za otvaranje pregovora o pristupanju s Bosnom i Hercegovinom, komesarka će ohrabriti vlasti da poduzmu sve relevantne korake kako bi se održala dugoočekivana prva međuvladina konferencija, te naglasiti važnost da BiH ne propusti jedinstvenu priliku koju pruža Plan rasta za Zapadni Balkan.

Posjeta dolazi i uoči objavljivanja godišnjeg paketa o proširenju, kasnije tokom godine, koji će izvijestiti o napretku BiH na njenom putu ka EU, saopštio je Odjel za komunikacije EU u BiH.

U ponedjeljak, 22. septembra, komesarka Kos sastat će se s članovima Predsjedništva BiH te predsjedavajućom Vijeća ministara BiH Borjanom Krišto, kao i s predsjednicom Centralne izborne komisije BiH Irenom Hadžiabdić.

Komesarka će posjetiti i Brus, gdje će zajedno s načelnikom Bojom Gašanovićem obići igralište i ambulantu finansirane EU sredstvima, te se susresti s lokalnim planinarskim udruženjima i mladima.

Komesarka će također prisustvovati ceremoniji potpisivanja ugovora u Vijećnici u Sarajevu za izgradnju novog muzeja savremene umjetnosti Ars Aevi, finansiranog kroz program EU4Culture.

U utorak, 23. septembra, komesarka Kos otvorit će konferenciju "Kritički glasovi pod pritiskom" u Europe House u Sarajevu, te učestvovati na događaju s mladima i sportistima iz BiH, uključujući Amela Tuku, u organizaciji Olimpijskog komiteta BiH u okviru 10. Evropske sedmice sporta u Visokom.

U Visokom, komesarka Kos će se također susresti s gradonačelnikom Mirzom Ganićem, kao i gradskim vijećnicima.

Posjetit će i općinu Vareš, koja je dio projekta "Jačanje povjerenja i kohezije u zajednicama u Bosni i Hercegovini - Možemo bolje", koji finansira EU, a provodi se u saradnji s Ujedinjenim nacijama u BiH, Misijom OSCE-a u BiH i Uredom Vijeća Evrope u BiH.

U srijedu, 24. septembra, komesarka Kos obratit će se Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine.

Tokom posjete, komesarka Kos će se sastati i s predstavnicima organizacija civilnog društva, predstavnicima medija, lokalnim zajednicama, utjecajnim ženama u biznisu i mladima iz cijele Bosne i Hercegovine.

(NAP)

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.