MMF smanjio prognoze rasta za većinu zemalja zbog američkih carina, najviših u posljednjih 100 godina
Međunarodni monetarni fond (MMF) smanjio je u utorak prognoze ekonomskog rasta za Sjedinjene Američke Države, Kinu i većinu drugih zemalja, upozorivši da bi sve veće trgovinske tenzije mogle dodatno usporiti globalni rast.
Glavni razlog za revidirane prognoze su rekordno visoke američke carine – najviše u posljednjih 100 godina.
Ažurirali dokument
U ažuriranju svog dokumenta "Izgledi za svjetsku ekonomiju" (World Economic Outlook), koji je pripremljen samo deset dana nakon što je predsjednik SAD-a Donald Trump najavio univerzalne carine na gotovo sve trgovinske partnere, MMF je smanjio prognozu globalnog rasta za 2025. godinu za 0,5 procentnih poena – na 2,8 posto, dok je za 2026. godinu smanjen s januarskih 3,3 posto na 3 posto.
MMF je također upozorio da će inflacija padati sporije nego što se ranije očekivalo, zbog efekta novih carina. Očekuje se da će inflacija iznositi 4,3 posto u 2025. i 3,6 posto u 2026. godini, uz „značajna“ povećanja prognoza za SAD i druge razvijene ekonomije.
"Ulazimo u novu eru jer se globalni ekonomski sistem koji funkcioniše već 80 godina sada resetuje", izjavio je glavni ekonomista MMF-a Pierre-Olivier Gourinchas.
Naglasio je da brza eskalacija trgovinskih tenzija i „izuzetno visoki nivoi“ neizvjesnosti u pogledu budućih politika značajno utiču na svjetsku ekonomsku aktivnost.
"U pitanju je značajan udar koji pogađa sve regije svijeta. Bilježimo niži rast u SAD-u, eurozoni, Kini i drugim dijelovima svijeta", rekao je Gourinchas u intervjuu za Reuters.
Dodao je da bi nova eskalacija trgovinskih tenzija između SAD-a i drugih zemalja povećala nesigurnost, izazvala dodatnu nestabilnost na finansijskim tržištima i pooštrila finansijske uslove – što bi sve zajedno dodatno pogoršalo globalne izglede rasta.
Slabija potražnja
Iako je slabija potražnja već utjecala na pad potražnje za dolarom, MMF navodi da su tržišta valuta i portfelji za sada doživjeli „urednu prilagodbu“.
Međutim, srednjoročni izgledi ostaju slabi – petogodišnja prognoza rasta i dalje iznosi 3,2 posto, što je znatno ispod istorijskog prosjeka od 3,7 posto iz perioda 2000–2019., a poboljšanja neće biti bez ozbiljnih strukturnih reformi.
MMF je dodatno smanjio prognozu rasta globalne trgovine za 1,5 procentnih poena – na 1,7 posto, što je upola manje u odnosu na rast zabilježen 2024. godine. To se pripisuje sve bržoj fragmentaciji globalne ekonomije.
Znatno povećane carine između SAD-a i Kine rezultirat će značajno smanjenom trgovinom između dvije najveće svjetske ekonomije, rekao je Gourinchas, dodavši da to „usporava rast svjetske trgovine“.
Trgovina će se nastaviti, ali će postati skuplja i manje efikasna, zaključio je Gourinchas, naglasivši kako investitori i proizvođači ne znaju gdje ulagati i odakle nabavljati komponente i proizvode.
"Obnavljanje predvidivosti i jasnoće u trgovinskom sistemu, u bilo kojem obliku, apsolutno je ključno", rekao je za Reuters.