Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski sastat će se s evropskim liderima u četvrtak u Parizu, rekao je izvor za AFP, usred međunarodnog napora za posredovanje u okončanju troipogodišnje ruske invazije.
- Planiramo takav sastanak - između Zelenskog i evropskih lidera, rekao je izvor u ponedjeljak, dodajući da se "zasad ne očekuje da će američki predsjednik Donald Trump biti tamo".
Izvor je rekao da će glavna tema pariških pregovora biti sigurnosne garancije za Ukrajinu i "promicanje diplomatije, jer se Rusi ponovo izvlače" iz napora za okončanje rata.
Pitanje sigurnosnih garancija za Ukrajinu koje podržava Zapad ako primirje stupi na snagu, dominiralo je diplomatskom prepirkom oko Ukrajine posljednjih sedmica.
Kijev želi takve garancije kako bi odvratio sve buduće ruske napade. Evropske mirovne snage javno su se spominjale među liderima kao potencijalni sigurnosni aranžman za vrijeme završetka sukoba.
Trump je naznačio da bi Sjedinjene Države mogle podržati bilo koji evropski mirovni plan, ali ne bi rasporedile američke vojnike u Ukrajinu.
Rusija se usprotivila bilo kakvim zapadnim mirovnim trupama, a Kremlj je prošle sedmice izjavio da "takve razgovore gleda negativno".