Povodom 5. februara koji se u bratskoj Islamskoj Republici Pakistan i svijetu obilježava kao Dan solidarnosti sa narodom Kašmira, reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović preporučio je da hatibi u centralnim džamijama u Bosni i Hercegovini pozovu musalije .da ovosedmičnu „Dovu za obespravljene i potlačene muslimane u svijetu“, koja se uči za progonjene muslimane u svijetu od Gaze do Sudana, posvete muslimanima Kašmira i Džamu i da još jednom svi zajedno učimo dovu za mir i sigurnost svih naročito onih kojima se čini nepravda.
Dan solidarnosti sa Kašmirom se u Islamskoj Republici Pakistan i svijetu obilježava svakog 5. februara kao dan kojim se podsjeća na ilegalnu okupaciju pokrajina Džamu i Kašmir od strane Indije i na pravo naroda ovih pokrajina na samoopredjeljenje.
Dan solidarnosti u Kašmiru naglašava hitnu potrebu međunarodne podrške za mirno rješavanje pitanja Kašmira, jednog od najstarijih neriješenih sporova na dnevnom redu Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda (UNSC).
Od početka sukoba 1947. godine, Vijeće sigurnosti UN-a je izdalo više rezolucija 1948., 1950., 1951., 1952. i 1957. godine, koje pozivaju na slobodan i pošten plebiscit, kako bi se odredila budućnost naroda Džamua i Kašmira.
Međutim, pitanje do danas ostaje neriješeno zbog upornog odbijanja Indije da ispoštuje svoje međunarodne obaveze.
Posljednjih godina situacija se dramatično pogoršala u Džamu i Kašmiru. Sa preko 900.000 indijskog vojnog osoblja stacioniranog u regionu, Džamu i Kašmir su postali najmilitarizovanije zone na svijetu, a region ostaje jedan od najvećih zatvora na otvorenom na svijetu.
Razmjere kršenja ljudskih prava su zapanjujuće: samo od 1990. godine bilo je više od 96.382 ubistava, 7.369 ubistava u pritvoru, 172.464 uhapšena civila, 22.980 žena udovica, 1.07.974 djece siročadi, 11.265 silovanih žena, 10.000 nasilno raseljenih, 9.765 nestalih žena i 6.000 otkrivenih masovnih grobnica.
Na Dan solidarnosti Kašmira ove godine, brojne vladine i nevladine organizacije u svijetu pozvale su na pružanje pomoći narodu Kašmira u borbi za njihovo pravo na samoopredjeljenje, te su pozvali na okončanje kršenja ljudskih prava u Džamu i Kašmiru i osiguranje trajnog, pravednog i mirnog rješenja pitanja Kašmira u svjetlu relevantnih rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a i težnji naroda Kašmir, piše Mina.