Iz Orbanovog kabineta objasnili otkud mađarski specijalci danas u RS-u: "Jedinice će ostati na terenu do petka"
Glasnogovornik Kabineta premijera Mađarske Viktora Orbana, Zoltan Kovacs, dao je komentar na dolazak mađarskih specijalaca u Bosnu i Hercegovinu, konkretno u RS.
“Mađarski centar za borbu protiv terorizma (TEK) uputio je jedinicu od 70 pripadnika u Republiku Srpsku u Bosni i Hercegovini u misiju obuke u sklopu bilateralnog sporazuma u okviru međunarodne policijske suradnje. Jedinica će ostati na terenu do petka”, rekao je Kovacs.
U objavi je Kovacs obrazložio da se radi o sporazumu o saradnji između Mađarske i BiH.
“Saradnja između snaga za specijalne operacije između dvije zemlje započela je 2023. godine, a detalje trenutnog programa obuke—uključujući sadržaj, mjesto i raspored—finalizirali su 2024. vodstvo TEK-a i specijalne policijske snage Republike Srpske”, napisao je Kovacs, dodavši da je cilj obuke unaprijeđenje sposobnosti specijalnih operacija, a nastavit će se u Mađarskoj ove jeseni.