Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović potpisao je danas u zgradi Vlade FBiH u Mostaru ugovore s 31 korisnikom o dodjeli poticajnih sredstava za četiri ključna programa podrške ekonomiji.
Programi se odnose na unaprijeđenje poduzetničke infrastrukture, organizaciju ekonomskih sajmova, podršku malim i srednjim poduzećima (MSP) u IT sektoru, te poticaj radu ekonomskih i obrtničkih komora. Ukupna vrijednost odobrenih projekata, uključujući i vlastito sudjelovanje korisnika, premašuje 4,73 miliona KM, dok iznos bespovratnih grant sredstava koje osigurava ministarstvo iznosi 1,64 miliona KM.
Kako je istaknuto, sredstva se dodjeljuju u skladu s programima utroška tekućih transfera neprofitnim organizacijama, županijama, fondovima i drugim razinama vlasti utvrđenim proračunom Federacije BiH za 2025. godinu.
Federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović istaknuo je kako je ovo drugi važan projekt ministarstva u kratkom vremenu. Nedavno je, kako je rekao, potpisan prvi ugovor s Techstarsom, najvećim svjetskim biznis akceleratorom, čime je Bosna i Hercegovina prvi put stavljena na njihovu mapu.
- Danas potpisujemo ugovore s korisnicima koji su ispunili sve uslove javnog poziva, iz oblasti poduzetničke infrastrukture, IT sektora, organizacije sajmova i komora – rekao je ministar Mijatović, podsjetivši da je cilj povećanja proračuna za podršku maloj ekonomiji u potpunosti ostvaren.
- Prije dvije godine najavili smo da će proračunska izdvajanja za ekonomiju, posebno za sektor male ekonomije u Federaciji, biti četiri puta veća u odnosu na zatečeno stanje. Danas s ponosom možemo reći da smo taj cilj ostvarili. Najavljujemo da će izdvajanja nastaviti rasti i u narednoj godini – poručio je.
Kako je rekao, ohrabruju podaci koji pokazuju da broj zaposlenih ostaje stabilan, izvoz bilježi rast, a sve je više novoosnovanih firmi, što potvrđuje da fiskalne reforme i vladine mjere donose konkretne rezultate.
Najveći broj korisnika, njih petnaest, dolazi iz oblasti poduzetničke infrastrukture, među kojima su razvojne agencije, tehnološki parkovi i poslovni inkubatori. Ukupna vrijednost njihovih projekata iznosi preko 2,48 miliona KM, dok grant sredstva dostižu 326.720 KM. Projekti su usmjereni na jačanje poslovne infrastrukture i podršku start-up ekosistemu.
U IT sektoru, gdje je potpisano četrnaest ugovora, odobrena su sredstva u vrijednosti 667.450 KM, dok ukupna vrijednost projekata iznosi više od 1,5 miliona KM. Fokus je na tehnološkoj modernizaciji i stvaranju uslova za četvrtu industrijsku revoluciju.
- Ovakvi pozivi predstavljaju snažan vjetar u leđa IT firmama, pogotovo u izazovnom razdoblju. Ulaganja u AI, kadar i opremu omogućit će firmama iz BiH da ostanu konkurentne na globalnom tržištu, jer IT tržište nije lokalno, već globalno - rekao je Amar Šabanović iz kompanije ViSiot iz Visokog.
Sredstva su dodijeljena i za organizaciju gospodarskih sajmova u iznosu od 300.000 KM, dok je ukupna vrijednost tih projekata nešto više od 407.000 KM.
- Ovo je dokaz naše dugogodišnje suradnje s ministarstvom. Kroz sajmove jačamo veze među malim, srednjim i velikim kompanijama, prenosimo znanja i otvaramo prilike za zajednički nastup na domaćem i stranom tržištu - rekao je Semir Kantić iz Udruženja privrednika „Biznis centar“ Jelah-Tešanj, organizatora poznatog Tešanjskog sajma.
U okviru projekta "Poticaj komorama" ugovori su potpisani s Gospodarskom i Obrtničkom komorom FBiH. Grant sredstva za odobrene projekte iznose 300.000 KM, a osnovna svrha projekta fokusirana je na umrežavanje poduzetnika i obrtnika, organizirano zastupanje njihovih interesa te razvoj komorskih usluga u Federaciji.
Predsjednik Gospodarske komore FBiH Marko Šantić rekao je da je ministarstvo napravilo značajan iskorak u prepoznavanju ključnih oblasti koje treba sufinansirati, uključujući digitalizaciju, zelenu agendu, zelene poreze i prilagođavanje javnim nabavkama.
Zahvaljujući dodijeljenim sredstvima, kaže Šantić, Gospodarska komora će realizirati niz aktivnosti, od organizacije četiri velike granske konferencije i podrške članicama na Mostarskom i Tešanjskom sajmu, do edukacija za mala i srednja poduzeća o aktualnim temama poput ISG izvještavanja i CBAM mehanizma.
Također je najavio osnivanje poslovnog edukacijskog huba koji bi trebao osigurati stalno dostupne online edukacije i seminare o ključnim izazovima bh. ekonomiji.
- U ime 57.000 obrtnika, zahvaljujem se ministarstvu. Ova sredstva pomoći će u tehničkom osnaživanju komora i edukaciji obrtnika. U posljednjih osam godina broj obrtnika je porastao s 48.000 na 57.000, što pokazuje snagu i potencijal ovog sektora - kazao je predsjednik Obrtničke komore FBiH Željko Babić.
Vedran Šimunović iz Intera Tehnološkog Parka u Mostaru podsjetio je na značaj sufinanciranja iz EU fondova i naglasio važnost nastavka podrške digitalnim nomadima.
- Zahvaljujemo ministarstvu na dosljednoj podršci razvoju inovacija i poduzetništva. Ova sredstva će pomoći sufinansiranju jednog od naših novih projekata. Pozivam na nastavak dijaloga o unaprjeđenju uvjeta za digitalne nomade, jer iako je produžen boravak sa 90 na 180 dana, još ima mnogo prostora za napredak - naglasio je Šimunović.
Na kraju, ministar Mijatović je najavio i potpisivanje ugovora s predstavnicima 21 lokalne zajednice u FBiH, a riječ je o podršci za projekt izgradnje poduzetničkih zona, čija ukupna vrijednost iznosi skoro 6,35 miliona KM.