12.01.2025 11:30
0
Natalitet strmoglavo pada u Bosni i Hercegovini, u pet godina ugašene čak 72 škole
Demografi ponovo upozoravaju da je depopulacija jedan od najgorućih problema s kojima se BiH suočava, te predviđaju daljnji pad broja stanovnika.

Prema projekcijama Populacijskog fonda UN-a, BiH bi do 2070. godine mogla imati samo 1,5 miliona stanovnika.

Međutim, demografi upozoravaju da bi situacija mogla biti još gora. Smanjeni natalitet i masovne migracije rapidno osiromašuju demografske resurse zemlje.

Podaci Zavoda za statistiku FBiH pokazuju da broj novorođenih nastavlja padati, iako su krajem 2023. zabilježeni bolji rezultati u nekim kantonima.

Demografski problemi postaju sve ozbiljniji, a to potvrđuje i analiza stanja u obrazovanju. Podaci za posljednjih pet godina pokazuju pad broja djece u osnovnim i srednjim školama, iako je broj djece u predškolskim ustanovama u porastu.

Za razliku od osnovnog i srednjeg obrazovanja, u predškolskim ustanovama u 2023./24. godini bilježi se povećanje broja djece za 69,3%, dok je najveći rast zabilježen u Distriktu Brčko (116,7%).

Međutim, broj osnovnih škola smanjen je za 72, a broj učenika u osnovnim školama opao je za 6,5% u posljednjih pet godina.

Trend smanjenja učenika nastavlja se i u srednjim školama, gdje se broj učenika smanjio za 4,5%. Smanjenje broja studenata također se vidi, sa padom od 9,5%, pri čemu je najveći pad zabilježen u FBiH (10,5%).

(NAP)

0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.