Koliko košta zdravlje: Znaju se krivci zbog kojih lijekove plaćamo puno skuplje od zemalja u regiji
Unatoč inicijativama za njegovo smanjenje ili ukidanje, vlasti još uvijek nemaju sluha za te prijedloge.
Građani Bosne i Hercegovine plaćaju lijekove skuplje nego stanovnici susjednih zemalja. Iako je u Kantonu Sarajevo dopunjena esencijalna lista lijekova koji više nisu na teret pacijenata, u ostalim dijelovima države građani se suočavaju s poteškoćama u pronalaženju i financiranju potrebnih terapija. Ključni razlog za visoke cijene jest stopa PDV-a od čak 17 posto. Unatoč inicijativama za njegovo smanjenje ili ukidanje, vlasti još uvijek nemaju sluha za te prijedloge.
Na problem skupih lijekova posebno ukazuju onkološki pacijenti. Neki od njih odlaze u Tursku kako bi po znatno povoljnijim cijenama nabavili iste lijekove, dok drugi preko društvenih mreža traže pomoć u kupovini lijekova iz Srbije. Lejla Tetarić, ginekološko-onkološka pacijentica, svjedoči o osobnom iskustvu: "Rekli su mi da moram kupiti lijek koji je koštao oko 1500 maraka. U tom trenutku radio je samo moj suprug, i to nam je bilo previše. Briga kako nabaviti sljedeću terapiju stalno je prisutna, a najveći problem je i kada imaš novac, a nema lijeka."
Prema Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH, razlog viših cijena u BiH leži u jedinstvenoj stopi PDV-a od 17 posto, dok u drugim državama, poput Srbije, postoje niže stope PDV-a za određene lijekove, kao i niže maloprodajne marže.
Građani često ističu da su troškovi lijekova postali veliki financijski teret. Jedna od sugovornica BHRT-a napominje da su nekad lijekovi išli preko zdravstvenog sistema, ali sada sve plaća sama, dok drugi naglašavaju kako bi cijene morale biti prilagođene, osobito penzionerima i bolesnicima.
Bez konkretnih mjera za smanjenje ili ukidanje PDV-a, zdravlje će građani Bosne i Hercegovine i dalje skupo plaćati, suočeni s time da lijekovi sve više postaju luksuz, a ne osnovna potreba.