Iako je efikasan kada se primjenjuje pravilno, botoks je zapravo neurotoksin koji u većim dozama može biti izuzetno opasan.
Najmanje 11 žena u Bugarskoj potražilo je medicinsku pomoć nakon što su primile botoks u jednoj poznatoj klinici, tvrdeći da su pretrpjele ozbiljne nuspojave.
Jedna od oštećenih pacijentkinja ispričala je za medije da je tretman koštao oko 150 eura te da joj je rečeno da je korišten botoks francuskog porijekla. Međutim, ubrzo nakon zahvata počela je osjećati bolove u čelu i ispod očiju, a lice joj je nateknulo. Simptomi su se dodatno pogoršali nakon boravka na moru.
"Otpadao mi je kapak, a osjećala sam se kao da mi je glava preteška. Nisam mogla napraviti nijedan izraz na licu", izjavila je pacijentkinja. Kada se obratila doktorici koja je izvela tretman, dobila je samo savjet da pije vitamine, uz ponudu povrata novca.
Prema riječima advokatice Marije Petrove, botoks je lijek kojim bi smjeli rukovati isključivo medicinski stručnjaci, ali problem leži u zastarjeloj regulativi – propisi za kozmetičke salone u Bugarskoj datiraju još iz 1987. godine.
Petrova upozorava da pacijenti moraju biti izuzetno oprezni prilikom odabira klinika i da bi slučajevi poput ovih trebali biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Botoks je komercijalni naziv za botulinum toksin, supstancu koja se koristi za privremeno paraliziranje mišića, najčešće u estetske svrhe radi smanjenja bora. Iako je efikasan kada se primjenjuje pravilno, botoks je zapravo neurotoksin koji u većim dozama može biti izuzetno opasan.
Nepravilna primjena, loša kvaliteta proizvoda ili predoziranje mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući spuštanje kapaka, otežano disanje, probleme s gutanjem, pa čak i paralizu mišića izvan ciljanog područja. Zbog toga je važno da ovakve tretmane izvode isključivo obučeni i licencirani medicinski stručnjaci.